چاپ متالایز

چاپ متالایز

مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان با داشتن ماشین افست چهارونیم ورق با تکنولوژی هایبرید، توان چاپ متالایز با کیفیت مثال زدنی در تیراژ بالا را داراست. چاپ بر روی متالایز به دلیل سطح صیقلی و غیر قابل نفوذ آن، نیازمند تکنولوژی خاصی است که این قابلیت تنها بر روی ماشین آلات چاپ افست هایبرید وجود دارد.

چاپ متالایز به خاطر ویژگی های خاصی که دارد مورد توجه صنایعی است که به دنبال بسته بندی متمایز از دیگر محصولات هستند. ترکیب رنگ خاص، تلالو خیره کننده و رنگ های نقره ای و طلایی منحصر به فرد از جمله ویژگی های ظاهری جعبه های متالایز می باشد. برای چاپ متالایز در مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان از مواد اولیه ویژه افست یووی استفاده میگردد که باعث کیفیت چشم گیر این نوع از چاپ در نگارستان می باشد. چاپ متالایز برای مشتریانی که به دنبال ایجاد ارزش افزوده برای محصولات خود هستند، توصیه می گردد.

varnish

متالایز چیست؟

متالایز یا فویل متالایز (Metalized Film) یک نوع ورقه پلیمری است که با یک لایه نازک فلز، معمولا آلومینیوم، پوشانده شده‌ است. آنها ظاهر فلزی براق یک فویل آلومینیومی را با وزن و هزینه کمتر ارائه می دهند. متالایز به طور گسترده برای اهداف تزئینی و بسته بندی مواد غذایی و همچنین برای کاربردهای تخصصی از جمله عایق و لوازم الکترونیکی استفاده می شود.

متالایز به دلیل وجود یک لایه فلزی، ویژگی‌های خاصی مانند هدایت الکتریکی بالا، جلوگیری از ترد شدن، خاصیت ضد سایش و خاصیت نفوذناپذیری نسبت به بخار آب و گازها را داراست. از این رو در بسته بندی داروها کاربرد بسیاری دارد. علاوه بر این، متالایز در صنایع مختلف استفاده می‌شود، از جمله صنعت بسته‌بندی، الکترونیک، تولید کارت‌های اعتباری و بانکی و صنایع چاپ. در صنعت بسته‌بندی، فویل متالایز برای ایجاد بسته‌بندی‌های عایق رطوبت و اکسیژن (به منظور حفظ خواص محصولات غذایی و دارویی) استفاده می‌شود.

فیلم متالایز در حقیقت نوعی سطح چاپ شونده انعطاف پذیر است و از چند لایه فیلم‌های نیمه شفاف تشکیل می‌شود. در مجموع فیلم متالایز، یک یا چند لایه پلیمری به همراه یک یا دو لایه فلز با ضخامت‌ها و ترکیبات ساختاری متنوع است. این فیلم‌ها از تنوع بسیار بالا برخوردارند و مصارف مختلفی دارند.

یکی از مشکلات چاپ متالایز مربوط به ناسازگاری کاغذ متالایز با مرکب‌های موجود در بازار است. برای رفع مشکلاتی از قبیل چسبندگی ورق‌ها، خشک شدن مرکب و… از مرکب UV استفاده می‌شود. این نوع مرکب به دلیل حساسیت بالا در برابر نور فرابنفش، به سرعت خشک شده و مشکلات ذکر شده را به دنبال ندارد.

چاپ متالایز چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی دو روش برای متالایز کردن وجود دارد:

  1. متالایز کردن تمام سطح چاپی و چاپ روی آن
  2. متالایز کردن بخش‌هایی از سطح چاپی مانند لوگوها

چاپ متالایز به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرید، از جمله: روش‌های گراور، افست، اسکرین و…؛ هرچند امکان چاپ متالایز در روش‌های ترکیبی مانند استفاده از کلیشه‌ها نیز وجود دارد.

ویژگی‌های چاپ متالایز

  • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، خش، آسیب‌های احتمالی، عوامل شیمیایی، کشش، سایش و…
  • چاپ پذیری بالای کاغذ متالایز و رزولوشن بالای چاپ؛
  • هزینه‌ی مقرون به صرفه چاپ متالایز؛
  • کیفیت بالای رنگ و ظاهر جذاب و براق؛
  • طرح و رنگ‌های نامحدود.