مراسم بزرگداشت چهره‌های ماندگار صنعت چاپ ایران با رونمایی از ۱۰۰ فیلم مستند از این چهره‌های ماندگار برگزار می‌شود.

۱۰۰ سال تاریخ صنعت چاپ روایت می‌شود

 

مراسم بزرگداشت چهره‌های ماندگار صنعت چاپ ایران با رونمایی از 100 فیلم مستند از این چهره‌های ماندگار برگزار می‌شود.

آئین سپاس از چهره‌های ماندگار صنعت چاپ ایران سه‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه 1401 از ساعت 16 تا 20 در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار خواهد شد.

علی طارمی عضو کمیته اجرایی آئین سپاس از چهره‌های ماندگار صنعت چاپ گفت: در پاییز سال ۱۳۹۸ با توجه به این‌ که به پایان قرن چهاردهم خورشیدی نزدیک می‌شدیم، طرحی از سوی مجید پری‌خواه و محمد رسولی برای گرامیداشت و معرفی چهره‌های ماندگار صنعت چاپ کشورمان ارائه شد.

طارمی درباره اهداف برگزاری این رویداد گفت: تقدیر از 100 بزرگ و پیشکسوت صنعت چاپ که طی 100 سال اخیر فعالیت داشته‌اند، موجب می‌شود که این افراد به نسل‌های جدید معرفی شوند و در عین حال تجربیات آن‌ها برای همیشه ثبت و ضبط شود. این رویداد تلاش می‌کند تا تاریخ 100 سال گذشته صنعت چاپ را روایت کند.

او تاکید کرد: همچنین در این زمینه 100 فیلم از 100 چهره صنعت چاپ ایران تهیه شده که زمان هر فیلم بین 15 تا 20 دقیقه است و به شکل‌های مختلف منتشر و پخش خواهد شد.

طارمی به انتشار یک کتاب ویژه نیز درباره چهره‌های ماندگار صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: این کتاب شامل سه بخش است؛ بخش اول پیش‌درآمدی بر تاریخ صنعت چاپ از ابتدا در دنیا و بعد در ایران، بخش دوم شامل تصاویر یک‌صد چهره ماندگار و بخش سوم نیز زندگی‌نامه این افراد است که در تاریخ 11 شهریور هم‌زمان با روز ملی صنعت چاپ رونمایی می‌شود.

در ادامه این نشست محمد رسولی کارگردان صد فیلم از چهره‌های ماندگار گفت: در مراسم سپاس از چهره‌های ماندگار صنعت چاپ، از ترانه و موسیقی اختصاصی رونمایی می‌شود که برای تجلیل از این چهره‌های ماندگار ساخته‌ شده‌است. آهنگساز این اثر فردین خلعتبری است و شعر آن را عبدالجبار کاکایی سروده‌است.

او تاکید کرد: همچنین ارکستر فیلارمونیک ایران در این مراسم به اجرای برنامه خواهد پرداخت. رونمایی از دو کتاب «رباعیات حکیم عمر خیام» با خوش‌نویسی یدالله کابلی و جلد هفتم مجموعه آثار برتر محمود فرشچیان از دیگر رویدادهای این برنامه هستند.

همچنین قرآن نفیس 16 رنگ برای اهدا به 100 چهره ماندگار پیش‌بینی شده‌است، هر جزء این قرآن در 20 صفحه است و تذهیب خاص و ویژه‌ای برای آن طراحی شده‌است.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم