انواع روکش

سلفـــون

روکش یا همان پوشش به جهت محافظت بیشتر از بسته بندی در برابر عواملی مانند رنگ پریدگی و ممانعت از ساییده شدن و پوسیدگی است و همچنین برای ایجاد براقیت و جذابیت در محصول چاپ شده از پوشش هایی مانند سلفون استفاده می شود که این عملیات را می توان با استفاده از دستگاه های مخصوص سلفون کشی انجام داد.

سلفون

سلفون پوششی است که موجب استقامت بسته بندی می گردد و در برابر صدمه های احتمالی از آن محافظت می کند. انواع سلفون های موجود در بازار ایران عبارتند از مات، براق، مخملی و طرح دار بر روی محصول چاپی که با توجه به نیاز آن محصول انجام می شود و یکی از رایج ترین شیوه ها به منظور پوشش روی سطح چاپی می باشد که توسط دستگاه های مخصوص سلفون کشی لایه نازکی از پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود. شیوه کار آن به این شکل است که سلفون های رول به کمک چسب روی سطح جعبه چسبانده می شود. به دو شکل ماشینی: اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و در دو نوع: حرارتی و چسبی می باشند. در نوع حرارتی به سبب بهره گیری از حرارت سلفون به شکل مقبول تری بر روی محصول چاپی قرار می گیرد.سلفون پوششی است که موجب استقامت بسته بندی می گردد و در برابر صدمه های احتمالی از آن محافظت می کند.

varnish

انواع سلفون های موجود در بازار ایران عبارتند از مات، براق، مخملی و طرح دار بر روی محصول چاپی که با توجه به نیاز آن محصول انجام می شود و یکی از رایج ترین شیوه ها به منظور پوشش روی سطح چاپی می باشد که توسط دستگاه های مخصوص سلفون کشی لایه نازکی از پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود. شیوه کار آن به این شکل است که سلفون های رول به کمک چسب روی سطح جعبه چسبانده می شود. به دو شکل ماشینی: اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و در دو نوع: حرارتی و چسبی می باشند. در نوع حرارتی به سبب بهره گیری از حرارت سلفون به شکل مقبول تری بر روی محصول چاپی قرار می گیرد.

همانگونه که توضیح داده شد، سلفون در انواع مات، براق، طرح دار و مخملی موجود می باشد که با توجه به مدل های بالا و با عنایت به شرایط کار و دستگاه ها به صورت های مختلف روی کار کشیده می شود. لازم به ذکر است که به طور معمول انواع جعبه های لمینتی پیش از لمینت کردن سلفون می کشند. به منظور مات یا براق شدن کار و اساسی ترین علت آن شکسته نشدن کاغذ یا نشکستن مرکب در هنگام دایکات زدن و تا کردن. سلفون ها دارای میکرون های مختلفی هستند که بسته به کاری که روی آن انجام می گردد قابل استفاده هستند.

همانگونه که از نامش پیداست با استفاده از حرارت سلفون به کار چسبیده می شود لیکن با این تفاوت که سلفونی که برای دستگاه حرارتی استفاده می گردد، خود دارای چسب می باشد که بعد از رسیدن به سیلندر داغ دستگاه، چسب موجب چسبیدن به کار می گردد و به وسیله حرارت به کار می چسبد . این نوع سلفون به لحاظ کیفیت بهترین نوع می باشد و تمامی پودری را که اپراتور چاپ به کار زده که کار به اصطلاح پشت نزند را حل می کند و دیگر حبابی روی کار نمی ماند.

چنانچه کاری با دستگاه 4 رنگ همزمان چاپ شود و دارای پودر باشد را نمی توان با دستگاه های دیگر سلفون کشید و باید با دستگاه های حرارتی این کار را انجام داد.

نکته دارای اهمیت این است که پس از کشیدن سلفون بر روی کار بعضی از رنگ های تمپلات به وسیله دستگاه حرارتی نمی توانیم روی کار امباس کنیم که در مراحل بعدی به آن اشاره می شود سلفون این دستگاه دارای طول و عرض های متفاوت می باشند.