پس از چاپ

دایــــکات

Die Cutting

دایکات

دایکات یکی از خدمات تکمیلی پس از چاپ است که با استفاده از آن می‌توان طرح‌ها و نقوش خاصی را با قالب روی محصولات چاپی و بسته‌بندی برش یا به ‌اصطلاح تیغ‌زنی نمود و طرح موردنظر را پیاده کرد. با دایکات می‌توان توجه مخاطبان را جذب ماهیت ابعادی اشکال، نقش‌ها، حروف و دیگر طرح‌های برش‌یافته نمود تا به این وسیله، هدف محصول چاپی نسبت به ایجاد جذابیت در مخاطب تحقق پیدا خواهد کرد. آشنایی با خصوصیات منحصربفرد و بی‌نظیر تکنیک دایکات می‌تواند به موفقیت در جذب توجه مخاطبان تولیدات چاپی‌تان مانند محصولات تبلیغاتی، بسته‌بندی کالاها، اطلاع‌رسانی و غیره کمک بزرگی خواهد کرد.دایکات از قواعد برش و خط‌ تا (Creasing) و همچنین سوسه‌گیری (Ejection Rubber) تشکیل می‌شود. وظیفه‌ی قاعده‌ی برش به تیغ‌زنی و برش درست و دقیق روی متریال چاپی است.

pack 1
die cutting 2

دایکات چیست؟

دایکات از قواعد برش و خط‌ تا (Creasing) و همچنین سوسه‌گیری (Ejection Rubber) تشکیل می‌شود. وظیفه‌ی قاعده‌ی برش به تیغ‌زنی و برش درست و دقیق روی متریال چاپی است. وظیفه‌ی قاعده‌ی خط تا، ایجاد بخش‌های خمش یا همان تازنی است، اما باید این کار به‌نحوی صورت گیرد که هیچ شکاف و ترک‌خوردگی در محصول ایجاد نشود. وظیفه‌ی قاعده‌ی سوسه‌گیری این است که بعد از اینکه سوسه‌ها به حفظ موقعیت ثابت ورق چاپی هنگام تیغ‌زنی کمک کردند، آنها را از فضای خالی ورق جدا کنند. طرح دایکات را بعدا هم می‌توان به محصول چاپی اضافه کرد. به‌عنوان مثال؛ دایکات برجسته را می‌توان در در فرایند برش بکار گرفت و اجازه داد هر دو تکنیک را پشت سر هم روی ورق اجرا نمود.

فرایند رایج اجرای دایکات

دایکات به ورق‌های متریال‌های مختلف مانند مقوا، پلاستیک، مقوای با روکش فویل، تخته‌فیبر کنگره‌ای شده و غیره از دستگاه چاپ به دستگاه دایکات افقی وارد شود که در آن طرح‌های موردنظر برش می‌خورند، پرفراژ می‌شوند یا خط تا گرفته یا حتی ورق‌های دایکات را به تکه‌های کوچک‌تری برش می‌خورند.

طرح‌های رایج برای دایکات

طراحان و تیم‌های گرافیک به دایکات‌های دقیقی متکی هستند که آنها تاثیر خاصی در محصول چاپی یا بسته‌بندی‌شان بوجود می‌آورند. بعضی از طرح‌ها و مدل‌های جعبه‌سازی رایج که با دایکات مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله کارتن‌های کنگره‌دار سر و ته زبانه‌دار، پاکت‌نامه‌ها، آویزهای دستگیره و غیره.

دقت در دایکات

دایکات چه با طرح خاص و پیچیده‌ای باشد، چه صرفا شامل حروف الفبایی شود، مستلزم دقت بسیاری است تا تمام برش‌ها با چاپ روی محصول تراز و هماهنگ باشند، مخصوصا در بسته‌بندی کارتن‌ها و پاکت‌ها که لازم است زبانه‌ها همدیگر با یکدیگر جفت شوند تا بسته‌بندی قابل‌استفاده باشد. استفاده از دستگاه‌های برش لیزری کیفیت بالا امکان دستیابی به چنین دقتی را فراهم کرده است. تجهیزاتی که با ثبت عکسی-چشمی می‌تواند حد دقت به‌مراتب بیشتری را ارائه دهد. به‌طور کل، دستگاه‌های دایکات می‌توانند با دقت معادل سی و دوم یک اینچ برش بزنند.

تازنی و چسب‌کاری در دایکات

گرچه تازنی و چسب‌کاری دو مرحله‌ی جداگاننه در فرایند تولید محصول نهایی هستند، دایت نقش مهمی در هر دو مرحله ایفا می‌کند. جلسه گفتگو میان بخش‌های دایکات، تازنی و چسب‌کاری شرکت چاپی باید قبل از فرایند تولید صورت گیرد تا بهترین روش در تحقق انسجام و تطابق کیفیت و کارایی شناسایی شود. در چنین مذاکراتی استانداردها و انتظارات دایکات مشخص می‌شود تا در فرایندهای بعدی مطابق به طرح موردنظر تازنی و چسب‌کاری محصول نهایی صورت بگیرد..

[qode_video_box video_link=”https://www.aparat.com/v/IwdB7″ video_image=”865″]
[portfolio_list type=”hover_text” hover_type_text_on_hover_image=”slide_up” columns=”2″ show_categories=”no” category=”metalizer”]