بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی، علم، هنر و فناوری محصور کردن و محافظت از محصولات برای توزیع، ذخیره سازی، فروش و استفاده است. بسته بندی همچنین به فرآیند طراحی، ارزیابی و تولید بسته ها اشاره دارد. هدف اصلی از بسته بندی مواد غذایی حفاظت از مواد غذایی در مقابل عوامل محیطی شیمیایی و فیزیکی می باشد. علاوه بر این بسته بندی ها حاوی اطلاعاتی راجع به تولید و ارزش مواد غذایی و موارد دیگر هستند.بسته بندی مواد غذایی در طی سالیان گذشته دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است، از استفاده از سفال و کوزه های سفالی، جعبه و بشکه های چوبی و سبد های حصیری برای نگه داری موادغذایی از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، تا سال ۱۸۸۰ که اولین بسته بندی مقوایی تاشو برای غلات توسط کوکر اوت مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۹۰ چاپ دیجیتال برای اولین بار روی بسته بندی مواد غذایی استفاده شد و در جنگ جهانی دوم بسته بندی های پلاستیکی برای اولین بار در بسته بندی مواد غذایی استفاده شد. در ایران اما اولین استفاده از بسته بندی ها به سال ۱۰۳۵ باز می گردد، زمانی که یک مسافر ایرانی در سفر به بازارهایی در قاهره و مصر عربی، خاطر نشان کرد، سبزیجات، ادویه جات و ترشی جات پس از فروخته شدن در کاغذ بسته بندی می شدند، بعد از آن استفاده از این نوع بسته بندی در ایران رواج پیدا کرد.

بسته بندی مواد غذایی
بسته بندی مواد غذایی

چرا بسته بندی مواد غذایی مهم است؟

چه شکلات مورد علاقه شما باشد و چه تنقلات دیگر، در ابتدا این بسته بندی آنهاست که در یک فروشگاه نظر شما را به خود جلب می کند! مصرف کنندگان نیمی از وقت خرید خود را به تماشای بسته بندی های موجود در قفسه های فروشگاه می گذرانند بدون اینکه قصد خرید مواد غذایی خاصی را داشته باشند.

اگر شما یک تولید کننده هستید مواد غذایی تولیدی شما برای قرار گرفتن در قفسه فروشگاه حتما  نیاز به بسته بندی دارد. بسته بندی صرفا محافظت از مواد غذایی در برابر عوامل شیمیایی، فیزیکی و محیطی که می تواند آنها را آلوده کند، نیست، بلکه در اصل معرف محصول و برند شماست. از این رو شناختن انواع بسته بندی مناسب و پیروی از آخرین تکنولوژی های بسته بندی برای رقابت در بازار و کسب مزیت رقابتی نسبت به سایر رقیبان بسیار مهم است.